Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROJEKTY INSTYTUTU RYNKU PRACY






POINFORMUJ ZNAJOMYCH



"RAZEM! – INICJATYWY Z OBSZARU EKONOMII SPOŁECZNEJ"

Początek doradztwa i wspierania inicjatyw

Kwiecień 2011 w projekcie Razem! – inicjatywy z obszaru ekonomii społecznej to czas intensywnej pracy na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Powstał punkt doradztwa, gdzie fachowcy doradzają istniejącym podmiotom ekonomii społecznej oraz pomagają tym, które w ramach realizowanego projektu powstają. Inicjatywy, które zwyciężyły w konkursie otrzymują szerokie wsparcie z zakresu księgowego, prawnego i marketingowego.

Wzajemne poznanie
Kwiecień, to początek spotkań specjalistów z grupami inicjatywnymi, które przy wykorzystaniu ich wiedzy i doświadczenia pragną stworzyć podmioty ekonomii społecznej. W czasie takich spotkań bardzo ważnym zadaniem specjalistów było z jednej strony zrozumienie potrzeb, a z drugiej motywacja, aby dobre chęci, którymi podobno piekło jest wybrukowane, nie uleciały jak dym, a przekształciły się w parę, napędzającą maszynę. Po wstępnych spotkaniach, i dłuuuugich rozmowach w większości grup podjęto decyzje o założeniu stowarzyszenia, jako formy organizacyjnej pozwalającej na realizacje celów, które przed sobą wyznaczyły grupy.

SRS ZALEZIANKA!!!
W ramach prowadzonych działań, wcześniej szkoleniowych, a następnie wsparciu specjalistów oraz sytuacji, jaka zaistniała w gminie, w miejscowości Zalezianka poziom motywacji i chęci działania uczestniczek projektu i ich znajomych. Udało się zebrać wymaganą liczbę członków i zarejestrować Stowarzyszenie, które, jako podmiot ekonomii społecznej chce rozwijać okolicę i prowadzić szkołę przeznaczoną przez gminę do likwidacji, w ramach realizacji planu oświatowego. Tak też powstało STOWARZYSZENIE ROZWOJU SPOŁECZNEGO ZALEZIANKA – pierwszy wielki sukces naszego projektu, który potwierdza skuteczność narzędzi ekonomii społecznej.

Śniekozy, Słupia Konecka
W dwóch pozostałych miejscowościach udało się przeprowadzić spotkania inicjujące, które mają przynieść wymierne efekty w kolejnych miesiącach. W Śniekozach powstaje pomysł zjednoczenia kilku miejscowości, które będą chciały wspólnie dbać o swoja promocję i wizerunek w gminie Klimontów i podejmować wzajemne działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Z kolei w Słupi koneckiej grupa kobiet, wahając się - zaczyna jednak wierzyć, że dzięki wrodzonym i nabytym umiejętnością uda im się stworzyć miejsce, gdzie będą mogły w miłej atmosferze spędzać czas i wzajemnie się rozwijać i inspirować. Nie do przecenienia jest tutaj rola Pana Wójta gminy Słupia konecka oraz kierowniczki tamtejszego Ośrodka Pomocy Społecznej – Pani Renaty Cuper.

Kolejne miesiące to będzie czas intensywnej pracy doradców i specjalistów, aby formujące się podmioty zdobyły jak najwięcej umiejętności w zakresie ekonomii społecznej, które umożliwią im realizację wyznaczonych celów i marzeń.

 


Krzysztof Kieszkowski

 





Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
www.europa.eu www.efs.gov.pl


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2025    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY