Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROJEKTY INSTYTUTU RYNKU PRACY
BADANIE POTRZEB POWIATOWEGO RYNKU PRACY
W PERSPEKTYWIE ZATRUDNIENIA I ROZWOJU ZASOBÓW LUDZKICH

KALENDARZ PROJEKTU


MARZEC 2007
Konferencja prasowa nt projektu: „Postawy i zachowania uczestników lokalnego rynku pracy”

19.03.2007 zorganizowaliśmy konferencję prasową. Miała ona na celu zaprezentowanie wyników badań nad lubelskim rynkiem pracy, zawartych w nowo wydanej publikacji pt. „Postawy i zachowania uczestników lokalnego rynku pracy”. W konferencji udział wzięli autorzy książki: dr Bohdan Rożnowski, dr Krzysztof Markowski, dr Józef Łobocki i mgr Konrad Konefał oraz publicyści Kuriera Lubelskiego, Dziennika Wschodniego Radia Eska, Er, Lublin i Centrum.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie Z JEGO POWIĘKSZENIE

Na początku spotkania dziennikarze mieli okazję poznać Instytut Rynku Pracy i dowiedzieć się czym on jest, jaką działalność prowadzi i jakie stawia sobie cele. Podkreślono, że łączy on młodzieżowy charakter z profesjonalizmem i doświadczeniem uczelni Lublina i nie tylko.

Autorzy zaprezentowali pokrótce treść książki. Dr Bohdan Rożnowski przybliżył zebranym motywy i przekonania kierujące aktorami rynku pracy, jak i typowe dla rynku pracy zjawiska. Zwrócił uwagę, że ludzie, zwłaszcza młodzi, szukając pracy kierują się swoimi przekonaniami, które często są stereotypowe i nie znajdują odzwierciedlania w rzeczywistości, np. podwójne przeszacowywanie stopy bezrobocia i nadmierne oczekiwania względem pracy.

Następnie dr Krzysztof Markowski zaprezentował temat mobilności pracowników. Zwrócił uwagę na ich oczekiwania względem korzystnej praca i co byliby w stanie zrobić, poświęcić, aby w ogóle pracować.

Kolejną osobą, która wystąpiła był dr Józef Łobocki. Zaprezentował on problem przynależności do organizacji społecznych, ale również poruszył temat korupcji i postrzegania rynku pracy jako klanowego. Ukazał również jak zmienia się istota przedsiębiorstwa, za która dotąd uważano jedynie środki materialne na rzecz wartości zasobów ludzkich.

Jako ostatni głos zabrał mgr Konrad Konefał i poruszył tematykę migracji. Mówił o tym, jakie kierunki ona przyjmuje, w jakich grupach wiekowych i społecznych ona występuje i jakie są jej motywy i skutki, zarówno dla osób migrujących jak i dla gospodarki państwa. Podkreślał wagę umożliwiania wyjazdów, ale też zachęcania i umożliwiania powrotów do kraju.

Dziennikarze zainteresowani byli szczególnie tak aktualnym ostatnio tematem migracji i wyjazdów „za chlebem”. Pytali autorów badań z czego wynika nieadekwatne spostrzeganie rynku pracy i nastawienie do niego jego uczestników.



Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR, działanie 2.1.
Projekt realizowany w ramach ZPORR , współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY