Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - refunduje – pod warunkiem terminowego opłacenia składek osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą – obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; składki te nalicza się i opłaca na zasadach określonych w tej ustawie.
Wysokość refundacji jest następująca:
- 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą przekazuje wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych oraz pobiera drogą elektroniczną potwierdzenie wysłania wniosku. Wnioskodawca może przekazać wniosek również w formie dokumentu pisemnego.
Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana na zasadach pomocy de minimis, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Refundacja nie przysługuje do składek w części finansowanych ze środków publicznych.
Źródło: Informator dla Osób Niepełnosprawnych, Warszawa 2014, ZUS, PFRON
Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu
Prowadzenie pozarolniczej działalności przez osobę mającą ustalony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność lub osoby z nią współpracującej nie jest opłacana, jeżeli osoba jest zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, a uzyskiwane przychody z tytułu prowadzonej działalności nie przekraczają miesięcznie wysokości 50% kwoty najniższej emerytury.
Osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, prowadząca pozarolniczą działalność lub współpracująca przy niej, nie opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne również wtedy, gdy opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Osoba spełniająca któryś z wymienionych wyżej warunków, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, jest natomiast zwolniona z opłacania składek na to ubezpieczenie. Oznacza to, że osoba taka jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, jak również ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe, w których wykazuje podstawę wymiaru składki w wysokości wynikającej z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 81 ust. 2) oraz składkę w wysokości "zero".
Natomiast osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, która uzyskuje przychody jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej , składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca w wysokości nieprzekraczającej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wymieniona zasada nie ma zastosowania do osób, które opłacają podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej. Osoby te nie wpłacają zaliczek na podatek dochodowy, lecz ryczałt w określonej wysokości, zależnej od rodzaju prowadzonej działalności lub podatek dochodowy w formie karty podatkowej w wysokości określonej w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Źródło: Poradnik. Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, data aktualizacji: 02.08.2011r., Poradnik dostępny jest bezpłatnie w serwisie www.zus.pl