Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
PROCEDURA PRZEDŁUŻENIA WIZY


PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tekst jednolity:Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694),
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 stycznia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz. U. z 2007r. nr 24 poz. 160)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 sierpnia 2003 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz. U. z 2003 r. Nr 150, poz. 1462, z późn. zm.).


PRZESŁANKI PRZEDŁUŻENIA WIZY POBYTOWEJ

Cudzoziemcowi, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej można przedłużyć wizę, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. Przemawia za tym ważny interes zawodowy lub osobisty cudzoziemca albo względy humanitarne.
  2. Zdarzenia, które są przyczyną ubiegania się o przedłużenie wizy wystąpiły niezależnie od woli cudzoziemca i nie były możliwe do przewidzenia w chwili wydania wizy.
  3. Okoliczności sprawy nie wskazują, że cel pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie inny niż deklarowany.
  4. Nie zachodzą okoliczności wymienione w ustawie o cudzoziemcach, które powodują odmowę wydania wizy.

Wizę pobytową może przedłużyć wojewoda, właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Przedłużenie wizy następuje jednokrotnie.

Przedłużenie lub odmowa przedłużenia wizy następuje w drodze decyzji wojewody. Wniosek o przedłużenie wizy cudzoziemiec jest obowiązany złożyć co najmniej 7 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie krótkoterminowej lub co najmniej 14 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie długoterminowej. Jeżeli wskazane wyżej terminy nie zostaną zachowane, cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie, chyba że postępowanie w sprawie przedłużenia wizy zostanie zakończone przed upływem tego okresu pobytu.


WYMAGANE DOKUMENTY

Cudzoziemiec ubiegający się o wydanie lub przedłużenie wizy jest obowiązany:

  1. Złożyć formalny wniosek o wydanie lub przedłużenie wizy, którego wzór określają przepisy wykonawcze do ustawy o cudzoziemcach.
  2. Uzasadnić wniosek.
  3. Dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności podane we wniosku oraz fotografie osób objętych wnioskiem.


OPŁATY

Od przedłużenia wizy pobytowej:

  • krótkoterminowej - opłata w wysokości 205 zł,
  • długoterminowej - opłata w wysokości 406 zł.


TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Wojewoda wydaje decyzję w sprawie przedłużenia wizy przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie, jeżeli wniosek o jej przedłużenie został złożony zgodnie z przepisami.


JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Oddział ds. cudzoziemców
Budynek Urzędu Wojewody Lubelskiego, w Lublinie, ul. Spokojna 4, pokój 50.
Kierownik oddziału, p. Anna Wójcik tel.: 81-7424-554 do
Godziny przyjęć interesantów :
Lublin: pon., śr., czw., pt.: 8-15 , wt.: 8-15.30

Delegatura w Białej Podlaskiej – tel. 083-34-36-728
Delegatura w Chełmie – tel. 082-56-27-614
Delegatura w Zamościu – tel. 084-67-76-535

TRYB ODWOŁAWCZY

W przypadku odmowy wydania wizy przez wojewodę cudzoziemcowi przysługuje odwołanie do prezesa Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


UWAGI

  • Organem właściwym do wydawania wiz jest konsul.
  • Organem właściwym do przedłużenia wiz jest wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
  • Wizę wydaje lub odmawia jej wydania konsul w zależności od celu wjazdu i pobytu.
  • Wizę w celu wykonywania pracy wydaje lub odmawia jej wydania konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania cudzoziemca.
  • Wizę pobytową wydaje się jako wizę krótkoterminową lub długoterminową.
  • Wiza pobytowa krótkoterminowa uprawnia do wjazdu i nieprzerwanego pobytu na terytorium RP lub kilku pobytów następujących po sobie trwających przez okres nieprzekraczający łącznie 3 miesięcy w okresie 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu.
  • Wiza pobytowa długoterminowa może być wydana w celu wjazdu i pobytu, jeżeli okoliczności tego pobytu wymagają aby trwał on dłużej niż 3 miesiące i uprawnia do wjazdu i nieprzerwanego pobytu na terytorium RP lub kilku pobytów następujących po sobie, trwających przez okres nieprzekraczający łącznie roku w okresie ważności wizy.
  • Okres ważności wizy pobytowej może wynosić do 5 lat.
  • Cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie oraz przed upływem okresu ważności wizy, chyba, że uzyskał przedłużenie wizy albo zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy o zniesieniu obowiązku wizowego jest obowiązany opuścić to terytorium przed upływem terminu przewidzianego w umowie międzynarodowej, chyba że uzyskał zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony.


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY