Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA REZYDENTA DŁUGOTERMONOWEGO WSPÓLNOT EIROPEJSKICH


PODSTAWA PRAWNA

Podstawę prawą stanowią :

  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tekst jednolity :Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694),
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2005 r. w sprawie wzorów formularzy wniosków o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się i zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich oraz fotografii dołączonych do wniosków(Dz. U. Nr 186 poz. 1561).


WYMAGANE DOKUMENTY

Wymagane dokumenty to :

  1. Wniosek do pobrania na stronie: http://bip.lublin.uw.gov.pl/i.php?option=str_wydz&m=m30&link=dok_tre&par=8217 o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE, złożony na formularzu, wskazujący w sposób szczegółowy okoliczności uzasadniające ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE. Wniosek składa się w 4 egzemplarzach. Formularz wniosku należy wypełnić czytelnie.
  2. Po 4 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.
  3. Zaświadczenie organu ewidencji ludności, potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego.
  4. Dokumenty potwierdzające, że cudzoziemiec przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bezpośrednio przed złożeniem wniosku, legalnie i nieprzerwanie, co najmniej przez 5 lat (pobyt na podstawie wiz, zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się).
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca. Dochód, po odliczeniu kosztów zamieszkania, przypadający na każdego członka rodziny pozostającego na utrzymaniu cudzoziemca lub na cudzoziemca, gdy jest osobą samotną, musi być wyższy niż wysokość dochodu, od której przyznaje się świadczenie pieniężne z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).
  6. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  7. Tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać oraz dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania. Za tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać nie uznaje się umowy użyczenia lokalu, chyba że użyczającym jest jego zstępny, wstępny lub małżonek, rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca.
  8. Zaświadczenie o niekaralności, wydane przez organ kraju pochodzenia.
  9. Zaświadczenie o braku zobowiązań podatkowych wobec kraju pochodzenia.
  10. Zaświadczenie o wywiązywaniu się z zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa (zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego na druku ZAS-W).
  11. Ważny dokument podróży (paszport) – należy przedstawić do wglądu.
  12. Kserokopie wszystkich stron dokumentu podróży (paszportu), sporządzone w 2 egzemplarzach.
  13. Kserokopia karty pobytu (karta pobytu do wglądu).

UWAGA

  • formularze wniosków wypełnia się w języku polskim,
  • dokumenty sporządzone w języku obcym, dołączone do wniosku i służące za dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy o cudzoziemcach, powinny być składane wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego,
  • cudzoziemiec może złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE w czasie zgodnego z prawem pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w odpowiednim ustępie wniosku należy podać szczegółową informację o podróżach i pobytach zagranicznych w okresie ostatnich 5 lat (chodzi o podanie dat skrajnych dot. wyjazdu z terytorium RP i przyjazdu do Polski).


OPŁATY

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE podlega opłacie skarbowej w wysokości określonej w ustawie o opłacie skarbowej i wynosi 640 zł.


TERMIN ZAŁATWIANIA SPRAWY

Załatwienie sprawy powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.


JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Oddział ds. cudzoziemców
Budynek Urzędu Wojewody Lubelskiego, w Lublinie, ul. Spokojna 4, pokój 50.
Kierownik oddziału, p. Anna Wójcik tel.: 81-7424-554 do
Godziny przyjęć interesantów :
Lublin: pon., śr., czw., pt.: 8-15 , wt.: 8-15.30

Delegatura w Białej Podlaskiej – tel. 083-34-36-728
Delegatura w Chełmie – tel. 082-56-27-614
Delegatura w Zamościu – tel. 084-67-76-535
Godziny przyjęć interesantów
Biała Podlaska, Chełm i Zamość: poniedziałek,środa,czwartek 7.30-15.00, wtorek 7.30-15.30, piątek 7.30-14.30


TRYB ODWOŁAWCZY

Od decyzji wojewody przysługuje stronie odwołanie do Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


UWAGI

Decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamierzonego pobytu cudzoziemca.

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE udziela się cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku i nieprzerwanie, co najmniej przez 5 lat, który posiada:

  1. Stabilne i regularne źródło dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu,
  2. Ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium RP.

Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany, gdy żadna z przerw w nim nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy chyba, że przerwa była spowodowana:

  1. Wykonywaniem obowiązków zawodowych lub świadczeniem pracy poza terytorium RP, na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium RP.
  2. Towarzyszeniem małżonkowi wykonującemu obowiązki zawodowe lub świadczącemu pracę w warunkach, o których mowa w pkt 1.
  3. Potrzebą uzyskania dokumentu podróży.
  4. Leczeniem cudzoziemca.

Zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udziela się na czas nieoznaczony.

PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA REZYDENTA DŁUGOTERMINOWEGO WSPÓLNOT EUROPEJSKICH /WNIOSEK PDF/


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY