SPOTKANIA TRANSGRANICZNE

SEMINARIA DLA POLSKICH, UKRAIŃSKICH I BIAŁORUSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
SEMINARIUM Z ZAKRESU AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ MŁODZIEŻY
05 – 06.03.2008 Nasutów

W dniach 05 – 06 marca2008 r. w Ośrodku Szkoleniowo – Konferencyjnym Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie k/Lublina odbyło się: polsko – białorusko – ukraińskie seminarium dla organizacji pozarządowych z zakresu aktywizacji młodzieży na rynku pracy.
Celem seminarium była refleksja nad sytuacją młodzieży na rynku pracy w Polsce, Ukrainie i Białorusi oraz przedstawienie różnych form aktywizacji zawodowej młodych ludzi i przygotowywania ich do funkcjonowania na rynku pracy.

IRPIRPIRPIRPIRPIRPIRPIRP

Spotkanie organizacji pozarządowych z regionów przygranicznych było również okazją do wymiany doświadczeń i promocji Dobrych Praktyk, a także zwiększenia zaangażowania organizacji we współpracę transgraniczną oraz nawiązywania sieci partnerstw w tym obszarze.

Wprowadzeniem w tematykę seminarium było wystąpienie Pana Tomasza Kasprzaka z Ośrodka Badan Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił sytuację młodych ludzi na polskim rynku pracy. O sytuacji młodzieży na Ukrainie opowiedziała pani Ruslana Stasyuk (Wołyńskie Centrum Zasobów – Stowarzyszenie Ochrony Praw Młodzieży), natomiast sytuację na Białorusi przedstawił pan Sergej Dezurko („Humanitarny most”) z Brześcia. Rolę doradztwa zawodowego w przygotowaniu młodzieży do funkcjonowaniu na rynku pracy omówiła pani Ewa Czarnacka – szkolny doradca zawodowy w ZS nr 5 w Lublinie.

W ramach dzielenia się dobrymi praktykami realizacji projektów z zakresu aktywizacji zawodowych młodzieży zaprezentowano następujące działania:

• polsko – białorusko – ukraińskie warsztaty dla młodzieży „Twoja kariera w Twoich rękach” w ramach projektu „Transgraniczne Centrum Wsparcia Rynku Pracy” (pani Monika Doniek, Instytut Rynku Pracy – Fundacja Nowy Staw)
  • wychowanie młodych ludzi do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy na przykładzie Akademii Młodzieżowej Dzieciństwo)
  • dobra praktyka pracy z młodzieżą w obszarze aktywizacji zawodowej na Ukrainie i Białorusi (pani Svitlana Krysenko - organizacja młodzieżowa „STARK”, Łuck; pan Mazałov Vladimir, organizacja obywatelska „Brzeski Sojusz Przedsiębiorców”, Brześć; pani Tatsiana Koshyk, organizacja obywatelska „Perspektywa”, Brześć)
  • projekt "SZANSA – Aktywizacja zawodowa młodzieży trudnej w Lublinie" - Stowarzyszenie POSTIS, pani Barbara Bojko – Kulpa, prezes Stowarzyszenia

Na zakończenie przedstawione zostały możliwości współpracy transgranicznej w ramach Programu „Młodzież w Działaniu” (pani Ewa Niemiałkowska – trener Programu).

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach inicjatywy wspólnotowej INTERREG Unii Europejskiej