Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
POBYT CZASOWY


PRZESŁANKA

2. Prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej, korzystną dla gospodarki narodowej, a w szczególności przyczyniającą się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia nowych miejsc pracy.

W zależności od okoliczności, stanowiącej podstawę ubiegania się o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP, cudzoziemiec obowiązany jest złożyć następujące dokumenty wyszczególnione na osobnych stronach.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

WNIOSEK O UDZIELENIE ZEZWOLENIA NA ZAMIESZKANIE NA CZAS OZNACZONY

  1. Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony złożony na formularzu, wskazujący, że okoliczność, która jest podstawą ubiegania się o to zezwolenie uzasadnia zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
    Wniosek należy wypełnić czytelnie i szczegółowo uzasadnić. Wniosek składa się w 4 egzemplarzach.

  2. Po 4 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4, 5 cm x 3, 5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

  3. Dokumenty potwierdzające, że cudzoziemiec prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o wykazanie podstawy prawnej prowadzenia tej działalności, przedmiotu i rozmiarów działalności gospodarczej, osiąganych dochodów lub ewentualnych strat, potwierdzonych stosownymi dokumentami składanymi do właściwego urzędu skarbowego lub zaświadczeniem właściwego urzędu skarbowego.

  4. Dokumenty wykazujące, że działalność gospodarcza jest korzystna dla gospodarki narodowej, a w szczególności przyczynia się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia nowych miejsc pracy dla polskich obywateli.

  5. Tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać oraz dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.

  6. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca.
    Warunek posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania cudzoziemca i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu jest spełniony także wtedy, gdy koszty utrzymania cudzoziemca pokrywa członek rodziny obowiązany do jego utrzymania, który zamieszkuje na terytorium RP i ma możliwość wywiązania się z tego obowiązku.
    Wysokość dochodu po odliczeniu kosztów zamieszkania, przypadającego na każdego członka rodziny pozostającego na utrzymaniu cudzoziemca lub na cudzoziemca gdy jest osobą samotną, musi być wyższa niż wysokość dochodu, od której przyznaje się świadczenia pieniężne z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).

  7. Dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.

  8. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  9. Przyrzeczenie lub przedłużenie przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy przez cudzoziemca (pełnienie jakiejkolwiek funkcji w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą oznacza wykonywanie pracy przez cudzoziemca np.: pełnienie funkcji prezesa, z-cy prezesa, członka zarządu spółki).

  10. Zaświadczenie organu ewidencji ludności, potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego.

  11. Zaświadczenie, potwierdzające wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa (zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego na druku ZAS-W).

  12. Ważny dokument podróży (paszport) – należy przedstawić do wglądu.

  13. Kserokopie wszystkich stron dokumentu podróży (paszportu), sporządzone w 2 egzemplarzach.

PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT CZASOWY
PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT STAŁY


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2025    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY