Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
POBYT CZASOWY


Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694),
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 sierpnia 2003 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oraz fotografii dołączanych do wniosku (Dz. U. 2003р. Nr 147, poz. 1435).
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 sierpnia 2003 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców dla cudzoziemców (Dz. U. z 2003 r. Nr 150, poz. 1462, z późn. zm.).


PRZESŁANKI
jakie należy spełnić, aby ubiegać o uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony - kartę czasowego pobytu

Zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udziela się cudzoziemcowi, który:

1. Posiada przyrzeczenie lub przedłużenie przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę albo pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest wymagane.
WYMAGANE DOKUMENTY

2. Prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej, korzystną dla gospodarki narodowej, a w szczególności przyczyniającą się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia nowych miejsc pracy.
WYMAGANE DOKUMENTY

3. Zamierza jako osoba o uznanym dorobku artystycznym kontynuować twórczość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
WYMAGANE DOKUMENTY

4. Bierze udział w szkoleniach i stażach zawodowych realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej.
WYMAGANE DOKUMENTY

5. Jest małżonkiem obywatela polskiego.
WYMAGANE DOKUMENTY

6. Jako członek rodziny cudzoziemca, o którym mowa w art. 54, przybywa na terytorium RP lub przebywa na tym terytorium w celu połączenia z rodziną.
WYMAGANE DOKUMENTY

7. Jest małoletnim dzieckiem cudzoziemca urodzonym na terytorium RP, przebywającym na tym terytorium bez opieki.
WYMAGANE DOKUMENTY

8. Jest małżonkiem lub pełnoletnim dzieckiem cudzoziemca, o którym mowa w art. 54, i przebywał na terytorium RP co najmniej przez okres 5 lat na podstawie zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonych w związku z okolicznościami, o których mowa w pkt 7.
WYMAGANE DOKUMENTY

9. Przebywa na terytorium RP na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w pkt 7, w przypadku owdowienia, rozwodu, separacji lub śmierci wstępnego lub zstępnego pierwszego stopnia, gdy przemawia za tym szczególnie ważny interes cudzoziemca. W pkt 6, w przypadku owdowienia lub rozwodu, gdy przemawia za tym szczególnie ważny interes cudzoziemca.
WYMAGANE DOKUMENTY

10. Przebywa na terytorium RP na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w pkt 6, w przypadku owdowienia lub rozwodu, gdy przemawia za tym szczególnie ważny interes cudzoziemca.
WYMAGANE DOKUMENTY

11. Jest małoletnim dzieckiem cudzoziemca, posiadającego zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, urodzonym na terytorium RP.
WYMAGANE DOKUMENTY

12. Posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE, udzielone przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, oraz zamierza wykonywać pracę lub prowadzić działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie w RP, podjąć lub kontynuować studia lub szkolenie zawodowe lub wykaże, że zachodzą inne okoliczności uzasadniające jego zamieszkiwanie na terytorium RP.
WYMAGANE DOKUMENTY

13. Jest członkiem rodziny cudzoziemca, o którym mowa w pkt 13, z którym przebywał na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, towarzyszący mu lub chcącym się z nim połączyć.
WYMAGANE DOKUMENTY

14. Jest ofiarą handlu ludźmi w rozumieniu Decyzji Ramowej Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie zwalczania handlu ludźmi i spełnia łącznie następujące warunki: przebywa na terytorium RP, podjął współpracę z organem właściwym do prowadzenia postępowania w sprawie zwalczania handlu ludźmi, zerwał kontakty z osobami podejrzanymi o popełnienie czynów zabronionych związanych z handlem ludźmi - jeżeli okoliczność, która jest podstawą ubiegania się o to zezwolenie, uzasadnia jego zamieszkiwanie na terytorium RP przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
WYMAGANE DOKUMENTY

W zależności od okoliczności podanej powyżej, stanowiącej podstawę ubiegania się o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP, cudzoziemiec obowiązany jest złożyć następujące dokumenty wyszczególnione na osobnych stronach.


OPŁATY

Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony podlega opłacie skarbowej w wysokości określonej w ustawie o opłacie skarbowej i wynosi 340 zł.


TERMIN ZAŁATWIANIA SPRAWY

Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.


JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Oddział ds. cudzoziemców
Budynek Urzędu Wojewody Lubelskiego, w Lublinie, ul. Spokojna 4, pokój 50.
Kierownik oddziału, p. Anna Wójcik tel.: 81-7424-554 do
Godziny przyjęć interesantów :
Lublin: pon., śr., czw., pt.: 8-15 , wt.: 8-15.30

Delegatura w Białej Podlaskiej – tel. 083-34-36-728
Delegatura w Chełmie – tel. 082-56-27-614
Delegatura w Zamościu – tel. 084-67-76-535


TRYB ODWOŁAWCZY

Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


UWAGI
  • Formularze wniosków wypełnia się w języku polskim.
  • Dokumenty sporządzone w języku obcym, dołączone do wniosku i służące za dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy o cudzoziemcach powinny być składane wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
  • Cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY