Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
POBYT CZASOWY


PRZESŁANKA

6. Jako członek rodziny cudzoziemca, o którym mowa w art. 54, przybywa na terytorium RP lub przebywa na tym terytorium w celu połączenia z rodziną.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

WNIOSEK O UDZIELENIE ZEZWOLENIA NA ZAMIESZKANIE NA CZAS OZNACZONY

Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony dla członka rodziny przybywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywającego na tym terytorium składa cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  • na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
  • na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE;
  • posiadającego status uchodźcy;
  • co najmniej 2 lata na podstawie zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony, w tym bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony dla członka rodziny – na podstawie zezwolenia wydanego na okres pobytu nie krótszy niż rok.
  1. Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony złożony na formularzu, wskazujący, że okoliczność, która jest podstawą ubiegania się o to zezwolenie uzasadnia zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
    Wniosek należy wypełnić czytelnie i szczegółowo uzasadnić. Wniosek składa się w 4 egzemplarzach.

  2. Po 4 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4, 5 cm x 3, 5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

  3. Potwierdzenie zameldowania, wydane przez właściwy organ ewidencji ludności (dotyczy zarówno cudzoziemca - wnioskodawcy, jak i cudzoziemca, którego wniosek dotyczy przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

  4. Tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec, składający wniosek, przebywa lub zamierza przebywać oraz dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.

    UWAGA
    Za tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać nie uznaje się umowy użyczenia lokalu, chyba, że użyczającym jest jego zstępny, wstępny lub małżonek lub rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca.

  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca.
    Warunek posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania cudzoziemca i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu jest spełniony także wtedy, gdy koszty utrzymania cudzoziemca pokrywa członek rodziny obowiązany do jego utrzymania, który zamieszkuje na terytorium RP i ma możliwość wywiązania się z tego obowiązku.
    Wysokość dochodu po odliczeniu kosztów zamieszkania, przypadającego na każdego członka rodziny pozostającego na utrzymaniu cudzoziemca lub na cudzoziemca gdy jest osobą samotną, musi być wyższa niż wysokość dochodu, od której przyznaje się świadczenia pieniężne z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).

  6. Dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.

  7. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  8. Odpis aktu małżeństwa - jeżeli wniosek dotyczy współmałżonka. Małżeństwo musi być uznawane przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej. Odpis aktu małżeństwa powinien być sporządzony według polskich przepisów o aktach stanu cywilnego.

  9. Odpis aktu urodzenia małoletniego dziecka lub małoletniego dziecka przysposobionego cudzoziemca-składającego wniosek i osoby pozostającej z nim w związku małżeńskim uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej.

  10. Odpis aktu urodzenia małoletniego dziecka cudzoziemca - składającego wniosek, w tym także przysposobionego, pozostającego na jego utrzymaniu, nad którym cudzoziemiec sprawuje faktycznie władzę rodzicielską oraz (w zależności od sytuacji), zgoda osoby, która sprawuje nad dzieckiem władzę rodzicielską.

  11. Odpis aktu urodzenia małoletniego dziecka, w tym także przysposobionego osoby pozostającej w związku małżeńskim uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej z cudzoziemcem – wnioskodawcą, pozostającego na utrzymaniu tej osoby, nad którym ta osoba sprawuje faktycznie władzę rodzicielską oraz (w zależności od sytuacji) zgoda osoby, która sprawuje nad dzieckiem władzę rodzicielską.

  12. Prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające, że małoletnie dziecko, o którym mowa w pkt 9 i w pkt 10 jest dzieckiem przysposobionym.

  13. Zaświadczenie o niekaralności i braku zobowiązań podatkowych wobec kraju pochodzenia, wydane dla cudzoziemca, którego dotyczy wniosek przez organ kraju pochodzenia.

  14. Zaświadczenie potwierdzające wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa (zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego na druku ZAS-W), dotyczące cudzoziemca, którego dotyczy wniosek i który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  15. Ważny dokument podróży (paszport) cudzoziemca, którego wniosek dotyczy –należy przedstawić do wglądu (w przypadku gdy cudzoziemiec przebywa na terytorium RP);

  16. Kserokopie wszystkich stron dokumentu podróży (paszportu) cudzoziemca, którego wniosek dotyczy sporządzone w 2 egzemplarzach.

  17. Dokumenty potwierdzające, że wnioskodawca zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie:
    zezwolenia na osiedlenie się (decyzja o udzieleniu zezwolenia na osiedlenie się oraz kserokopia karty pobytu),
    zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE (decyzja o udzieleniu tego zezwolenia oraz kserokopia karty pobytu),
    posiadającego statut uchodźcy (decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w RP),
    co najmniej 2 lata na podstawie zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony, w tym bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony dla członka rodziny –na podstawie zezwolenia wydanego na okres pobytu nie krótszy niż rok (decyzja o udzieleniu zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony).

    UWAGA
    Organ prowadzący postępowanie o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, w celu połączenia z rodziną, cudzoziemcowi będącemu małżonkiem cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala, czy związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przez cudzoziemca przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu przesłucha małżonków pod kątem okoliczności wymienionych w art. 55 ustawy o cudzoziemcach.

PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT CZASOWY
PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT STAŁY


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY