PROCEDURY i WNIOSKI
PROCEDURA LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA
POBYT CZASOWY

PRZESŁANKA

12. Posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE, udzielone przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, oraz zamierza wykonywać pracę lub prowadzić działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie w RP, podjąć lub kontynuować studia lub szkolenie zawodowe lub wykaże, że zachodzą inne okoliczności uzasadniające jego zamieszkiwanie na terytorium RP.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

WNIOSEK O UDZIELENIE ZEZWOLENIA NA ZAMIESZKANIE NA CZAS OZNACZONY

1. Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony złożony na formularzu, wskazujący, że okoliczność, która jest podstawą ubiegania się o to zezwolenie uzasadnia zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
    Wniosek należy wypełnić czytelnie i szczegółowo uzasadnić. Wniosek składa się w 4 egzemplarzach.

2. Po 4 aktualne fotografie osób, których wniosek dotyczy, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4, 5 cm x 3, 5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

3. Dokumenty potwierdzające posiadanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, udzielonego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej (decyzja o udzieleniu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego oraz kserokopia ważnej karty pobytu rezydenta długoterminowego WE, wydanej przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej).

4. W zależności od sytuacji - dokumenty potwierdzające zamiar wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej, podjęcie lub kontynuowanie studiów lub szkolenia zawodowego w Polsce lub dokumenty potwierdzające, że zachodzą inne okoliczności uzasadniające zamieszkiwanie cudzoziemca na terytorium RP.

5. Tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać oraz dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.
    UWAGA
    Za tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać nie uznaje się umowy użyczenia lokalu, chyba że użyczającym jest jego zstępny, wstępny lub małżonek lub rodzice małżonka lub rodzeństwa cudzoziemca.

6. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu, wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca.
    Warunek posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania cudzoziemca i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu jest spełniony także wtedy, gdy koszty utrzymania cudzoziemca pokrywa członek rodziny obowiązany do jego utrzymania, który zamieszkuje na terytorium RP i ma możliwość wywiązania się z tego obowiązku.
    Wysokość dochodu po odliczeniu kosztów zamieszkania, przypadającego na każdego członka rodziny pozostającego na utrzymaniu cudzoziemca lub na cudzoziemca, gdy jest osobą samotną, musi być wyższa niż wysokość dochodu, od której przyznaje się świadczenia pieniężne z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).

7. Dokumenty potwierdzające wysokość kosztów zamieszkania.

8. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

9. Zaświadczenie organu ewidencji ludności, potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego.

10. Zaświadczenie potwierdzające wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa (zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego na druku ZAS-W).

11. Ważny dokument podróży (paszport) – należy przedstawić do wglądu.

12. Kserokopie wszystkich stron dokumentu podróży (paszportu), sporządzone w 2 egzemplarzach.

PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT CZASOWY
PROCEDURY LEGALIZACJI POBYTU CUDZOZIEMCA - POBYT STAŁY