SPOTKANIA TRANSGRANICZNE
SZKOLENIA DLA STUDENTÓW z UKRAINY i BIAŁORUSI "STUDIA i CO DALEJ ?"

28-31.10. 2007
Nasutów, Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

SZKOLENIA DLA STUDENTÓW z UKRAINY i BIAŁORUSI "STUDIA i CO DALEJ ?"

BLOK SZKOLENIOWY II
SZKOLENIE z zakresu przedsiębiorczości

SZKOLENIE z zakresu prowadzenia własnej firmy

RELACJA ZE SZKOLENIA

Do Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie w dniach 28-31 10.07 zawitała kolejna grupa studentów oraz doktorantów z Białorusi, Ukrainy i Polski biorących udział w szkoleniu „Studia i co dalej” z zakresu przedsiębiorczości i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przez te cztery dni uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się miedzy innymi jak założyć własna działalność gospodarczą w Polsce, nauczyć się tworzenia biznes planu, poznać prawne i finansowe aspekty zakładania własnej firmy. Oczywiście poza nauka ważną częścią była integracja samych uczestników, która pozwoliła nawiązać nowe międzynarodowe przyjaźnie.

Niedziela była pierwszym dniem naszego projektu. Zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu zagoniono nas na zajęcia, ale nie, nie było tak ciężko  By współpracować ze sobą wpierw musieliśmy się w ogóle lub bliżej poznać i przełamać lody. Proste gry integracyjne, które wymagały zaangażowania każdego, uśmiech na twarzy zdziałały cuda w krótkim czasie. W ciągu tego spotkania mieliśmy jeszcze małe zadanko, by napisać (na takich ślicznych) karteczkach-jabłuszkach nasze oczekiwania czy ewentualne obawy związane z warsztatami.

Nieco później pobiegliśmy pełni wrażeń na kolacje, która znikła w mgnieniu oka. Kolejnym punktem wieczoru były warsztaty kreatywności i przedsiębiorczości. Myślę, że warto tu wspomnieć o pewnym zadaniu, które musieliśmy wykonać, aby udowodnić, że jesteśmy kreatywni i przedsiębiorczy. Pracując w grupach mieliśmy zbudować „schronienie” dla jajka za pomocą dwóch balonów, kartek, kawałka sznurka i taśmy klejącej tak, aby „spuszczone” z wysokości jajko nie rozbiło się. Pomysły były zaskakujące.

Następnego dnia już od rana rozpoczęły się zajęcia. Krok po koku poznaliśmy strategie i poszczególne fazy planowania własnej działalności gospodarczej. O tylu rzeczach trzeba pamiętać! Po przerwie kawowej zapoznaliśmy się znacznie bliżej z planem …biznes planem  Moim zdaniem po tym treningu nikt nie powinien mieć większych problemów by samemu taki stworzyć. Obiadek szybciutko minął, a nam pozostały jeszcze dwa wykłady, na których zaznajomiliśmy się z obowiązującymi przy zakładaniu firmy procedurami oraz dostaliśmy cynk, jakie fundusze można pozyskać z ramienia Unii Europejskiej.

Natomiast wieczorem pozostała już tylko czysta integracja, czyli łącząca wszystkie narody gra w…mafię!

Wtorek postawił przed nami kolejne wyzwania. Zaczęliśmy od wprowadzenia poprzez wykład jak efektywnie kierować firmą, w jaki sposób nią kierować by mówiąc potocznie -wyjść na swoje i nie stracić. Kolejnym punktem programu była gra, która miała pokazać nam „namacalnie” jak nasze decyzje wpływają na losy całej firmy i tu zaczęły się schody. Działaliśmy w grupach, a każda miała własną firmę do zarządzania na przestrzeni dwóch kwartałów. Pracowaliśmy przeszło półtorej godziny, pytań do trenera nie było końca, gdyż każda „firma” chciała wypaść jak najlepiej, Efekty naszych działań były bardzo interesujące. Najważniejsze, że wszyscy wyciągniemy wnioski z tego doświadczenia.

Jeszcze tego samego dnia niezwykle klarownie wyjaśniono nam sposoby płacenia podatków w Polsce oraz niestety uświadomiono ile trzeba oddać na wszelkie świadczenia i składki. Jednak warsztaty to nie tylko praca, ale także przyjemności, więc nie mogło zabraknąć ogniska z pieczonymi kiełbaskami i wspólnych śpiewów w naszych ojczystych językach przy nim, a jeszcze później…była oczywiście mafia.

Niewiadomo kiedy nadeszła środa, czyli ostatni dzień naszego spotkania. Na sam koniec zostaliśmy wtajemniczeni w sztukę negocjacji w biznesie, a każdy z nas na podstawie prostego testu mógł określić swój styl negocjacji. Później nastąpiła ewaluacja szkolenia i już trzeba było się żegnać.

Podsumowując, przede wszystkim chciałabym podziękować naszej koordynatorce Monice za przygotowanie warsztatów. Myślę, że informacje, które tu zdobyliśmy nie zostaną zapomniane wręcz przeciwnie z pewnością wykorzystamy je w praktyce.

Z pozdrowieniami dla wszystkich uczestników warsztatów

Katarzyna Wiącek

WIĘCEJ O WARSZTATACH