SPOTKANIA TRANSGRANICZNE

10 - 13.10. 2007
POLSKO - BIAŁORUSKO - UKRAIŃSKIE WARSZTATY DLA STUDENTÓW - WOLONTARIUSZY

„Twoja kariera w Twoich rękach”

RELACJA Z WARSZTATÓW

10-13.10.2007r. Nasutów, Europejski Dom Spotkań - czas i miejsce, gdzie studenci z Białorusi, Ukrainy i Polski wzięli udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom związanych z rynkiem pracy, planowaniem kariery zawodowej, z rozwijaniem swoich zdolności interpersonalnych, a także (a może przede wszystkim) mogli w te kilka dni poznać swoje kultury, swoje zwyczaje oraz... siebie.

Pierwszego dnia, a właściwie wieczoru, skupiliśmy się na poznawaniu towarzystwa w jakim przyjdzie spędzić nam te 4 dni w Nasutowie. Dzięki wielu zabawom integracyjnym jakie zafundowała nam Monika Doniek mieliśmy szansę na poznanie nie tylko naszych imion, ale także na zabawę i mnóstwo śmiechu. Wielu uczestników warsztatów stwierdziło potem, że na co dzień rzadko mają okazję na tak dużą dawkę humoru. Od pierwszych godzin pobytu w Nasutowie nie brakowało na naszych twarzach uśmiechu i radości jaką czerpaliśmy z przebywania w tak doborowym (międzynarodowym) towarzystwie. Pierwszy, pełen wrażeń wieczór zakończyliśmy zasłużoną kolacją (wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że to nie koniec wieczoru!). Od pierwszego do ostatniego, upływały nam one pod znakiem poznawania własnych kultur, zwyczajów oraz zainteresowań.

Drugi dzień był bardzo pracowity. Po obfitym śniadaniu zabraliśmy się poważnie do pracy. Cykl warsztatów otworzyły zajęcia, dzięki którym każdy z nas mógł zidentyfikować swoje mocne strony oraz predyspozycje zawodowe. Wszyscy mogliśmy powrócić do czasów dzieciństwa (a to za sprawą zajęć podczas których rysowaliśmy). Kolejnym tematem podjętym na szkoleniu były zagadnienia dotyczące komunikacji interpersonalnej. Mieliśmy szansę nie tylko wysłuchać wykładu na ten temat, ale również praktyczne sprawdzić nasze zdolności komunikacyjne oraz umiejętności negocjacji. Następnie odbyły się zajęcia z planowania kariery i poruszania się po rynku pracy. Dzięki prostym zabawom każdy z nas mógł się dowiedzieć w jakim zawodzie ma szanse na samorealizację i czerpanie satysfakcji z własnej pracy.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia był wieczór kulturowy, kiedy to przedstawiciele Białorusi, Ukrainy i Polski mieli szansę na prezentację tego co charakterystyczne dla ich krajów. Nie zabrakło narodowych tańców, śpiewów, zabaw, a także (!) pierogów. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy poczuć się przez chwilę jakbyśmy byli obywatelami każdego z tych pięknych państw.

Dzień trzeci poświecony był między innymi warsztatom z przedsiębiorczości. Każdy z nas wcielał się w przedsiębiorcę i miał za zadanie stworzyć jakiś produkt oraz jakieś przedsiębiorstwo. Tutaj liczyła się pomysłowość oraz efektywna komunikacja miedzy nami, gdyż zadania wykonywaliśmy w grupach. Nie zawiedliśmy i dzięki współpracy oraz kreatywności stworzyliśmy kilka ciekawych pomysłów na biznes. Kropkę nad i naszego wyjazdu stanowiły warsztaty z edukacji międzykulturowej. Poświęcone one były wspólnej dyskusji na temat kultury oraz różnic międzykulturowych.

Dzień trzeci zakończyliśmy wyjazdem do Lublina. Grupy białoruska i ukraińska miały okazję zwiedzić kilka ciekawych miejsc - począwszy od zabytków, a skończywszy na... centrum handlowym. Po powrocie do ośrodka miało miejsce podsumowanie naszego wyjazdu szkoleniowego. Każdy z nas miał okazję podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w Nasutowie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to dla nich niezapomniany wyjazd, pełen ciekawych zajęć oraz nowych znajomości. Na koniec otrzymaliśmy certyfikaty zaświadczające o naszym udziale w warsztatach. Obok zdobytej wiedzy oraz miłych wspomnień stanowią one pamiątkę z naszego wyjazdu. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników warsztatów!

Napisała: Izabela Podgórska

WIĘCEJ O WARSZTATACH